1. DERS HARFİ CER VE BAZI ÖNEMLİ KELİMELER

Bu yazımızda  Kuranda en fazla geçen bazı kelimelere ve en çok kullanılan edatlardan bazılarına yer vermeye çalışacağız.

Bu kelimelerin ezberlenmesi değil Kur'anda bulunması daha fazla öğreticidir. 

Allah'n yüce isim ve sıfatları hariç tutularak en fazla geçen 5 kelime manasıyla ve kullanımıyla şu şekildedir: 

I. آيَةٌ (tekil),  آيَتَانِ ـ آيَتَيْنِ (ikil), ٌٍآيَات (çoğul) . Kuranda 382 defa geçmektedir. Ayet, işaret ve mucize manalarına gelir. Tekili, Kuran hareke diline göre verecek olursak ötre, üstün ve kesreli gelebilir. Bunlar aynı zamanda tenvinli de olabilir. Tesniye dediğimiz ikil olanı ise yazıldığı gibi iki şekilde gelir. Çoğulu ise sadece dil kurallarına göre iki şekilde yani ötre veya kesra olarak gelebilir bazen de tenvinli olabilir. Bu kelimelerin başına belirlilik takısı manasına gelen elif lam da gelir. Mana değişmez. Örnekler:

  مَا نَنْسَخْ مِنْ آيَةٍ
herhangi bir ayet değiştirmeyiz       


وَجَعَلْنَا اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ آيَتَيْن 
       gece ve gündüzü iki ayet yaptık     


 وَإِذَا تُتْلىَ عَلَيْهِمْ آيَاتُنَا                                  
      onlara ayetlerimiz okunursa                                              
   

2. اَلْأَرْضُ kelimesi 461 defa geçer ve yer- yeryüzü manasına gelir. Kuranda tekil olarak kullanılır. Genellikle yazıldığı gibi gelir bazen başında elif lam olmayabilir. Mana değişmez. Örnekler:ًإِنِّي جَاعِلٌ فِي الْأرْضِ   خَلِيفَة

ben yeryüzünde bir halife yaratacağım
3. يَوْمٌ (tekil),  أَيَّامٌ (çoğul) kelimesi 393 defa Kuranda geçer ve gün/günler manasına gelir. İkil olarak يَوْمَيْن şeklinde gelir. Tekil ve çoğul olduğunda üç harekeyle de ve elif lamlı olarak gelebilir. Mana aynıdır. Örnekler:
يَوْمَ الْقِيَامَةِ

kıyamet günü

 ِفِي يَوْمَيْن
iki günde

ِأَيَّامَ الله
Allahın günleri4. عَذَابٌ kelimesi 322 defa geçer ve azap-cefa manasındadır. Üç harekeyle de görülebilir. Elif lamlı da gelir.  Örnek:

  لَهُمْ عَذَابٌ شَدِيدٌ

onlar için şiddetli bir azap var5. سَمَاءٌ (tekil), سَمَاوَاتٌ (çoğul) kelimesi 310 defa geçer gök-gökyüzü manalarına gelir. Tekil ve çoğul durum 1. kelimeyle aynıdır. Örnekler:

وَأَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً

ve gökten su indirdi 


خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ 

yedi göğü yarattı
Bu kelimelerden sonra en çok kullanılan bazı edatlara geçecek olursak. 

Kuranda en fazla geçen ve kelimelerin manasına doğrudan etkili olan bazı harfler vardır. Bunlara Arapça gramerinde harfi cerler denir. Bu edatlar sadece isimlerin önüne gelirler. Dolayısıyla bu harfler bizim için isimleri belirlemede önemlidir. Buna ek olarak bir de Kuran harekeli olduğundan çok farkedilmese de bu harfler başına geldikleri ismin sonunu Kuran hareke diliyle kesra yaparlar. 
Bu yazımızda bu harflerin üç tanesini vereceğiz. 

1. بِ harfi : ile, e- a- manalarına gelir. بِاللَّهِ - Allahla, Allaha

2. فِي harfi : de- da- ve içinde anlamları taşır. فِي الْكِتَابِ - Kitapta

3. مِنْ harfi : -den, -dan manasına gelir. مِنَ السَّمَاءِ - Gökten
Bu harflerin okunuşu ve  harekeleri asla değişmez. 

Şimdi yapılması gereken bu kelime ve harfleri Kuranımızı okurken bulmak ve kalemle işaretleyerek öğrenmektir. Özellikle aşağıdaki harflerle yukarıdaki kelimelerin beraber geçtiği yerleri bulmak şu an için önemlidir. Bu kelime ve harfleri bulana kadar okumayı ve işaretlemeyi öneriyoruz. Bulduklarınızı resim halinde bizimle paylaşabilirsiniz. Kolay gelsin. 


academicarabic@gmail.com
@AcademicArabic1Hiç yorum yok:

Yorum Gönder